flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 

Указом Президента України від 22 січня 1996 року № 76/96 «Про затвердження мережі та кількісного складу суддів районних (міських) судів України», відповідно до  пункту  13  статті 24 Конституційного Договору між Президентом України та Верховною Радою  України  "Про  основні засади  організації  та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України", був затверджений Ленінський районний суд м. Запоріжжя.

З набранням чинності Конституції України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР пунктом 23 статті 106 Конституції утворення судів було віднесено до компетенції Президента України.

В подальшому статтями 8, 21 Закону «Про судоустрій України» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону «Про судоустрій України» від 21.06.2001 року № 2531-III передбачалось, що суди загальної юрисдикції утворюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України чи голови вищого спеціалізованого суду або Міністра юстиції України. Місцеві суди діють у межах району, міста (крім міст районного підпорядкування),  району в місті,  декількох районів чи району та міста одночасно, якщо інше не передбачено законом. У назві місцевого суду використовується  назва  населеного пункту, в якому він знаходиться.

З набранням чинності Закону України «Про судоустрій України» від 07.02.2002 року № 3018-III повноваження щодо утворення і ліквідації судів загальної юрисдикції були надані Президенту України за поданням Міністра юстиції України, погодженим з Головою Верховного Суду України або головою відповідного вищого спеціалізованого суду.

В подальшому статтею 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI передбачалось, що суди загальної юрисдикції утворюються та ліквідовуються Президентом України на підставі пропозиції Державної судової адміністрації України.

На теперішній час відповідно до положень ст. 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII суд утворюється і ліквідовується законом, проект закону про утворення чи ліквідацію суду вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Порядок здійснення відповідних заходів, пов’язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією суду, визначається законом про утворення, реорганізацію чи ліквідацію такого суду.

Після втрати чинності Указу Президента України від 22 січня 1996 року № 76/96 Ленінський районний суд м. Запоріжжя здійснював свою діяльність на підставі Указу Президента України від 20 серпня 2001 року № 641/2001 «Про Мережу та кількісний склад суддів місцевих судів», а надалі - Указу Президента України від 20 травня 2011 року № 591/2011 «Питання мережі місцевих загальних та апеляційних суддів», який втратив чинність відповідно до Указу Президента від 29 грудня 2017 року № 452/2017.

Указом Президента України від 29 грудня 2017 року № 449/2017 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів», ліквідовано Ленінський районний суд м. Запоріжжя та утворено Третій окружний суд міста Запоріжжя - у Вознесенівському та Дніпровському районах міста Запоріжжя із місцезнаходженням у місті Запоріжжі. Відповідно до частини 6 статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі ліквідації суду, що здійснює правосуддя на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (відповідних адміністративно-територіальних одиниць), та утворення нового суду, який забезпечує здійснення правосуддя на цій території, суд, що ліквідується, припиняє здійснення правосуддя з дня опублікування в газеті «Голос України» повідомлення голови новоутвореного суду про початок роботи новоутвореного суду. Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Розділу ХІІ Перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (№ 1402-VIII від 2 червня 2016 року, зі змінами) районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. У пункті 3-1 Розділу ХІІ вищевказаних Перехідних положень зазначено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

Отже, Ленінський районний суд м. Запоріжжя продовжує здійснювати свої повноваження до початку роботи новоутвореного суду згідно Перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

На цей час штатним розписом Ленінському районному суді м. Запоріжжя передбачено 14 посад суддів, однак фактично зайнято 13 посад, з яких 12 суддів мають повноваження щодо розгляду судових справ, 1 суддя перебуває без повноважень у зв’язку із закінченням п’ятирічного строку повноважень щодо здійснення судочинства.

Організаційна структура суду складається з керівництва суду, суддів, апарату суду, канцелярій, служби судових розпорядників. Увесь суд має загальну кількість фактично працюючих - 60 осіб.